تاریخچه پاکنام

شركت تولیدی پاکنام که در گذشته « اسنو » نامیده می‌شد، در بهار سال ۱۳۴۱ توسط عده‌ای صنعتگر با تجربه در صنعت شوینده در فضایی به مساحت ۴۸۰۰ متر مربع در منطقه سعادت آباد تهران بنیان گذاشته شد و به‌عنوان یكی از نخستین كارخانه‌های تولید پودر لباسشویی خاورمیانه به بهره برداری رسید. یکسال بعد اولین محصول این شرکت تحت عنوان پودر لباسشویی طوفان روانه بازار گردید .
شركت اسنو ظرف مدت ده سال از زمان تاسیس، با اعمال تغییرات كیفی و كمی در ماشین آلات و ارتقای نیروی انسانی توانست در سال ۱۳۵۱ ظرفیت تولید سالیانه پودر لباسشویی خود را به میزان ۹ برابر افزایش داده و به مرز ۵۰۰۰ تن در سال برساند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و طی سال‌های ۶۷-۱۳۶۰ مهندسین و كاركنان شركت علیرغم تمامی كاستی‌ها و فشارهای ناشی از تحریم‌ها، توانستند چندین برابر ظرفیت اسمی كارخانه؛ بالغ بر ۱۴۰۰۰ تن درسال پودر لباسشویی تولید نمایند.
نام شرکت اسنو پس از پیروزی انقلاب اسلامی به پاک نام تغییر یافت و همگام با آغاز عصر سازندگی و با توجه به نیاز روز افزون كشور به محصولات شوینده؛ این شرکت به هدف کمک به ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه، با همكاری مهندسین مجرب اروپایی و با بهره گیری از مدرن ترین تكنولوژی روز صنعت تولید پودر لباسشویی دنیا، كارخانه جدید خود را با ظرفیت اسمی سالانه بالغ بر ۱۲۰۰۰۰ تن در زمینی به مساحت ۲۲ هکتار در منطقه بوئین زهرا در نزدیكی شهر قزوین تاسیس نمود.
پروژه ساختمانی و نصب ماشین آلات تولید که عمدتا از اروپا تامین شده بودند، قریب به ۵ سال به طول انجامید و سرانجام در بهار سال ۱۳۷۴ یعنی ۳۳ سال پس از شروع به كار شركت، یكی از مدرن‌ترین كارخانجات تولید محصولات شوینده و بهداشتی کشور وارد عرصه تولید گردید.
مجتمع صنعتی جدید شرکت، علاوه بر برخورداری از امکانات و تجهیزات متعارف تولیدی و فضای کافی و مناسب جهت افزودن خطوط جدید تولیدی؛ از انبارهای بزرگی نیز جهت نگهداری اصولی و استاندارد مواد اولیه و محصولات نهائی برخوردار میباشد. همچنین برخورداری از امکانات آزمایشگاهی مدرن و کادر فنی مجرب جهت كنترل مستمر کیفیت مواد اولیه و محصولات نهائی؛ این شرکت را در زمره معتبرترین شرکت‌های شوینده کشور قرار داده است.
هم اکنون بالغ بر ۳۵۰ نیروی متخصص و تجربی در واحدهای مختلف شرکت مشغول به‌کار هستند.
محصولات مختلف شرکت علاوه بر عرضه در بازار داخل کشور تحت برندهای تاپ، یکتا، دی، آرن و بامداد؛ به میزان قابل توجهی نیز سالهاست که به کشورهای مختلف صادر می‌گردد و نام برندهای رامس، یکتا و دی در بسیاری از بازارهای منطقه نام آشنا برای بسیاری از خانواده‌ها می‌باشند.